19 kwietnia 2023r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję społeczno - edukacyjną Żonkile 2023 upamiętniającą 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Społeczność szkolna chętnie przyłączyła się do projektu. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, każdy miał przypięty papierowy żonkil – kwiat symbolizujący pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Uczniowie klasy Ib mieli pierwszą lekcję historii, wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek”- poznali historie małych stworzonek - drobinek. Po wysłuchaniu opowiadania rozmawialiśmy o tym jak ważna jest PAMIĘĆ, jak można ją zachować, nawiązaliśmy do wartości i postaw, które drobinki reprezentują (np. odwaga, empatia, dbanie o kogoś, pamięć). Uczniowie zaprojektowali nowy dom dla bohaterów opowiadania.
Uczniowie klasy IVa na godzinie wychowawczej wysłuchali opowiadania Katarzyny Ryrych pt. "Takich dwóch jak nas trzech", w którym odkryli wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców - Macieja, Johanna oraz Samuela oraz wartość, jaką niesie pamięć. Historia wysłuchana przez uczniów jest fikcyjna, nie wydarzyła się naprawdę, ale odnosi się do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie dzielili się swoimi odczuciami, emocjami, opowiadali, co trudno było im zrozumieć, co było dla nich najciekawsze w tej historii. Następnie zdobyli informacje na temat historii polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem był wniosek, który powstał podczas rozmów na lekcji i wielu pytań dotyczących czasów II wojny światowej - należy pomagać, wspierać osoby, które doświadczają dyskryminacji.
Marta Hładuniuk
Magdalena Parla
Justyna Jurkiewicz
Natalia Strzelecka
Agnieszka Paluszewska
Alicja Stasiak
73-200 Choszczno
Wolności 62 a