Informacje ogólne rządowego programu Laboratoria Przyszłości

Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie przystąpiła do rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, których wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).  Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 150.600,00. 100% tej kwoty zostało wydane. Dzięki przyznanym środkom możliwy był zakup wyposażenia technicznego oraz pomocy dydaktycznych, m.in. takich, jak: drukarka 3D oraz laptop do ich obsługi, mikrokontrolerylutowniceaparat fotograficznygimbalstatywymikroporty, zestaw nagłaśniającyokulary VR,wirtualne laboratorium chemiczne oraz stoły i krzesła szkolne, pomoce dydaktyczne do zajęć technicznych i wychowania komunikacyjnego, zestawy kuchenne.

Zakup takiego wyposażenia technicznego pomoże w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania – zarówno w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, m.in. informatyki, chemii, fizyki, matematyki, techniki, muzyki, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.

Data dodania: 2017-01-12 21:28:23
Data edycji: 2024-04-19 15:08:32