WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniach od 5 do 6 października udaliśmy się z uczniami klasy 7b i ich młodszymi kolegami na wycieczkę do Wrocławia w ramach Programu „Poznaj Polskę”. W wyjeździe wzięło udział 26 uczniów wraz z opiekunami.

W godzinach porannych wyruszyliśmy z parkingu przy szkole. Droga minęła nam dobrze, pełna była rozmów i wesołych śpiewów szczególnie w tylnej części autobusu. Po kilku godzinach dotarliśmy do celu.

Wrocław to piękne i malownicze miasto, które na długo zapadnie nam w pamięci. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, przedstawiającej zwycięską bitwę pod Racławicami 1794, pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Młodzież mogła zobaczyć i usłyszeć o tym ważnym wydarzeniu podczas powstania kościuszkowskiego. Mogli w inny sposób niż w szkole, uczyć się historii naszej ojczyzny. Historii trudnej, ale też pięknej i bogatej. Następnie uczniowie zwiedzili Stare Miasto z licznymi zabytkami i….. krasnalami, które są symbolem Wrocławia i szybko stały się główną atrakcją tego dnia.

Po intensywnym dniu i przejściu około 14 kilometrów zwiedzając Wrocław udaliśmy się do hotelu. Po takim dniu zasłużyliśmy na odpoczynek, by nabrać sił do kolejnych wyzwań na drugi dzień.

Rano po śniadaniu na statku udaliśmy się do Muzeum Wody „Hydropolis”, w którym mogliśmy zgłębić tajniki wody. Zobaczyliśmy film prezentujący historię powstania wody już w początkach kosmosu. Na interaktywnych wystawach mogliśmy zaobserwować obieg wody w przyrodzie i jej 3 stany: stały, ciekły i gazowy. W kolejnych pomieszczeniach poznawaliśmy zasady oczyszczania i ekologii. Nie zabrakło też historii z katastrofami morskimi, nie tylko znanego Titanica, ale też wielu innych na przestrzeni wieków. Na koniec mogliśmy zobaczyć jakie zwierzęta morskie żyją w głębinach, tam gdzie już światło nie dociera. Po wyjściu część z nas, no może lekko pod przymusem, zaliczyła kąpiel wodną pod tryskającą z góry fontanną. Zabawy i radości było co niemiara.

Od wody przeszliśmy do fauny i flory, zwiedzając Zoo Wrocławskie. Największe wrażenie zrobiło na nas Afrykanarium i Oceanarium. Ale oczywiście też dużo emocji wzbudził słoń i skaczące pawiany.

Po tych atrakcjach przyszedł czas na powrót do domu. Myślę, że te 2 dni będą niezapomniane. Nie tylko nauczyliśmy się wielu rzeczy, ale też zintegrowaliśmy się ze sobą. Dzieci już czekają na kolejną wycieczkę.

Anna Czubala

Data dodania: 2023-10-08 10:09:50