ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, został ustanowiony przez UNESCO. W tym dniu nasza biblioteka zorganizowała spotkania z uczniami niemal ze wszystkich klas, aby promować czytelnictwo, literaturę oraz ochronę praw autorskich.
Oto kilka kluczowych informacji na temat tego wyjątkowego dnia:
Geneza Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich:
Pomysł na to święto zrodził się w Katalonii i sięga 1926 roku.
Inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres.
Od 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest symboliczny dla literatury światowej, ponieważ w ten właśnie dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest poświęcony promocji literatury, czytelnictwa oraz ochronie praw autorskich.
W bibliotece szkolnej odbyły się seanse głośnego czytania, uczniowie mogli także zapoznać się z nowościami wydawniczymi, które znalazły się na wystawie, przygotowanej przez panie pracujące w bibliotece.
Nasi podopieczni dyskutowali na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy. Zwrócono także uwagę na moc i piękno, jakie kryją się w książkach.
Warto docenić rolę książek jako źródła wiedzy, inspiracji i rozwoju. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypomniał nam, jak ważne jest czytanie i szanowanie praw twórców.

Katarzyna Kręcisz

Data dodania: 2024-04-28 22:11:14