PROJEKT KROKUS

Nasza szkoła po raz pierwszy bierze udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS. Program ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w dziewięciu państwach Europy. Są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polska i Wielka Brytania. W naszym kraju program ten nadzoruje Żydowskie Muzeum Galicja. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, a my w tym roku dokupiliśmy 500 cebulek i każdy posadził swoją samodzielnie. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar – krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.

Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Anna Czubala

Edyta Jaskulska