MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!"

Uczniowie klasy IB uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Koła Polskiego Związku Niewidomych w Choszcznie, Barbarą Matwiejko, Ireną Kasińską, Mirosławem Gerachem. Goście zrobili prezentację sprzętów pomocnych w codziennym funkcjonowaniu osób niewidomych, niedowidzących (lupa, zegarek, biała laska, telefon, książka napisana alfabetem Braille'a, lusterko, wskaźnik poziomu płynu, portfel, ciśnieniomierz). Opowiedzieli o działalności Koła Polskiego Związku Niewidomych w Choszcznie, spotkaniach, wycieczkach, imprezach w których uczestniczą. Przedstawiciele Koła Polskiego Związku Niewidomych w Choszcznie zaprosili uczniów na wiosenne warsztaty w terenie.

Uczniów odwiedziły również Panie Marta Jarmarkiewicz (absolwentka szkoły, która straciła wzrok), Anna Bindek. Marta opowiedziała uczniom w jakich okolicznościach straciła wzrok, o swoim codziennym funkcjonowaniu jako osoby ociemniałej. Przygotowała dla uczniów doświadczenie rozpoznawania przedmiotów za pomocą zmysłów innych niż wzrok oraz krótką lekcję savoir-vivre jak zachować się wobec osoby niewidomej i niedowidzącej. Odpowiadała na pytania dzieci dotyczące radzenia sobie w życiu codziennym: makijażu, ubieraniu się, gotowaniu, snach, poruszaniu się w przestrzeni publicznej, robieniu zakupów.

Marta Hładuniuk

Data dodania: 2022-10-23 19:38:54