I TURNIEJ ELIMINACYJNY AKADEMII SZACHOWEJ SKOCZKA

I  TURNIEJ  ELIMINACYJNY AKADEMII  SZACHOWEJ  SKOCZKA

Nasza szkoła reprezentowana była na Pierwszym Turnieju Eliminacyjnym Akademii Szachowej Szkoczka (CHDK; 28.10.2022).

Wyniki znajdziemy na: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_5580/results.html?l=pl&tb=10_

Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Szatkowski, Fabisz Stanisaław, Paluszek Antoni, Alicja Kolańska, Borek Antoni, Gałwa Antoni, Krystian Bałdyga, Wojtek Drożdżyński oraz klubowicze UKSz Skoczek, Wojtek Kowalik (IV miejsce; nasz najlepszy szachista z kl. VIII), Amelia Kalita, Mateusz Kukwa, Kuba Przymuszała, Eliot Brazewicz i Filip Brazewicz.

Miło było widzieć naszych absolwentów; Bartka Kowalika (II miejsce, klasa maturalna V LO Szczecin)), Kamila Kalitę (III miejsce; Licealista)) i Michała Iwanyka (student matematyki) i w roli sędziego głównego Maćka Dziechciarewicza (licealista).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z turnieju.

Relacja z zawodów pana Krzysztofa Dłużyńskiego:

"Szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość : dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre!"
28 października 2022 r. odbył się pierwszy Turniej klasyfikacyjny Akademii Szachowej SKOCZKA. Dopiero nieco ponad miesiąc prowadzimy z Maćkiem Dziechciarewiczem zajęcia w dwóch grupach szkoleniowych : Początkującej i Aktywnej. O ile zawodnicy Grupy Aktywnej spokojnie rywalizują z zaawansowanymi szachistami, o tyle zawodnicy i zawodniczki Grupy Poczatkującej tak naprawdę dopiero uczą się najprostszych matów. Było to dla nas sporym ryzykiem organizacyjnym , aby włączyć tę Grupę do turnieju, ale przeważyło zdanie naszego prezesa, Andrzeja Kowalika i okazało się, że miał dobrą intuicję w tym zakresie. Zagrali dosłownie wszyscy Słuchacze Akademii Szachowej SKOCZKA i z niedowierzaniem widziałem, ze wszyscy nasi Najmłodsi
świetnie

sobie poradzili w grze, w tym 5-cio letni Gracjan Piotrowski, który zajął w stawce 39 osób miejsce 34 !
Nasze Choszczno zaczyna żyć Królewską Grą. Mamy dobry zarząd w Klubie, grono ludzi zaangażowanych i wzajemnie się wspierających. Mamy aktywnych Rodziców naszych zawodników, których pierwszymi słowami po przyjściu na imprezę jest : „W czym mogę pomóc ?”
Świetnie

współpracuje się nam z Przedszkolem „Ancymonek”, Szkołą Podstawową nr 1 oraz szczególnie ze Szkołą Podstawową nr 3, w czym ogromna zasługa pana Grzegorza Winiarskiego. Mamy grono wychowanków Klubu, którzy bardzo dbają o rozwój najmłodszego narybku, wspierając ich życzliwą radą w grach kontrolnych. Wreszcie – mamy olbrzymie, wymierne wsparcie naszych lokalnych władz gminnych i powiatowych oraz Choszczeńskiego Domu Kultury. Nie jest wcale dziwne , że zagrało wczoraj prawie 40 osób reprezentujących Choszczno, co samo w sobie stanowiło wyjątkowo dobrą frekwencję . Z tego względu musieliśmy zagrać nawet w dwóch salach, ale wyszło to nawet organizacyjnie na dobre.
W turnieju zwyciężył Andrzej Gniadek, reprezentujący klub GRYF Szczecin , który zwyciężył we wszystkich partiach. Drugi był powracający do SKOCZKA Bartosz Kowalik, a trzeci Kamil Kalita. Z uwagi na mój dość duży zakres obowiązków, udało mi się tylko obejrzeć końcówkę partii pomiędzy naszymi zawodnikami i była to prawdziwa „Żyleta” na szachownicy. W obustronnym niedoczasie , Bartosz poświęcił skoczka, którego Kamil nieopatrznie wziął, ale otworzył linię do ataku ciężkich figur i musiał uznać się za pokonanego. Z wielką przyjemnością obserwuję, jak bardzo rozwinęli się szachowo zawodnicy, którzy podobnie jak nasi Najmłodsi, kilka lat temu zaczynali trenować szachy w Akademii Szachowej SKOCZKA.
Sędzią głównym turnieju był uczeń LO Maciej Dziechciarewicz, który przeszedł prawdziwy chrzest bojowy, gdy musiał ogarnąć potężną grupę zawodników w króciutkim czasie. Mamy też szczęście, że w Klubie jest kilku licencjonowanych sędziów szachowych. Zarząd dokłada starań, aby byli to czynni sędziowie szachowi. Dlatego pomoc w niektórych momentach ze strony Cypriana była dla Maćka nieoceniona. A w końcowych rundach swobodnie Maciej „ogarniał” dwie sale gry. Turniej miał swoje bardzo dobre tempo i skończyliśmy go prawie w zaplanowanym czasie.
Wręczyliśmy naszym zawodnikom z Akademii Szachowej SKOCZKA książki o tematyce szachowej oraz medale „Mam talent szachowy”. Od razu umówiliśmy się, że następny turniej klasyfikacyjny odbędzie się pod koniec miesiąca listopada. Patrząc na szybki rozwój naszych najmłodszych zawodników z Grupy Poczatkującej, jestem pewny, że efekty naszej pracy edukacyjnej będą jeszcze bardziej widoczne.
Z OSTATNIEJ CHWILI
Na następny turniej klasyfikacyjny Przyjaciele naszego Klubu zapowiedzieli wielką Niespodziankę ! Ale cicho sza ! Aby nie zapeszyć ! Będzie o czym pisać !"
Krzysztof Dłużyński

Opiekun szkółki szachowej Skoczka /-/ Grzegorz Winiarski