EUROPEJSKI TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

Dnia 17 października 2019 roku uczniowie klas ósmych gościli w dwóch choszczeńskich szkołach ponadpodstawowych, tj. ZS1 i ZS2. Powodem wizyty była prezentacja szkolnictwa zawodowego w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.

O godz. 9.00 w kawiarence Zespołu Szkół nr 1 ósmoklasiści wysłuchali prelekcji, którą wygłosili p. Marzena Brzęczkowska, p. Iwona Kilmkowska, p. Ewa Wolniak i p. Maciej Traskawka. Potem do każdej naszej klasy zostali przydzieleni opiekunowie z SU. Ich zadanie polegało na oprowadzeniu poszczególnych grup po budynku szkoły. Klasą 8 „a” na przykład przez cały czas profesjonalnie zajęli się Łukasz Czaja i Dawid Szylak z 3 TL.

Pracownie, które obejrzeli nasi uczniowie, to:

biologiczna – opiekun: p. Marta Staniewska,

chemiczna – opiekun: p. Małgorzata Starobrzańska,

językowo – komputerowa – opiekun: p. Aleksandra Gawlik,

logistyczna – opiekun: p. Beata Follendorf,

samochodowa – opiekun: p. Józef Leśniański,

gastronomiczna – opiekun: p. Katarzyna Gid.

W dalszej części przedsięwzięcia nasza młodzież dowożona była autokarem przez p. Krzysztofa Bodnara do Warsztatów Szkolnych w Raduniu.
      Już na miejscu instruktorzy zawodu, tj. p. Iwona Błaszczyk, p. Agata Jaszczuk, p. Kazimierz Hmielnik i p. Piotr Paprota, zapoznali przybyłych ze specyfiką pracy w rozmaitych pracowniach. Były to: diagnostyka pojazdów, stanowisko wymiany opon, kuźnia z piecem kowalskim, obróbka ręczna, obróbka mechaniczna i sala logistyczna. Największym powodzeniem cieszyła się oczywiście obsługa tokarki, a Amelii Sakowskiej udało się nawet wytoczyć drewniany grzybek własnego pomysłu!

Godziny popołudniowe upłynęły ósmoklasistom ma zwiedzaniu Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół nr 2 przy ul. T. Kościuszki w Choszcznie.

Tu gospodarzami byli p. Edyta Kujawa i p. Janusz Solski. Uczniowie w trzech zespołach zapoznali się z obróbką ręczną pod kierunkiem p. Marka Sznitowskiego, obróbką mechaniczną – pod okiem p. Jana Czekana. Pokrótce z budową i obsługą obrabiarek numerycznych (CNC) zapoznał naszych uczniów p. Robert Mańkowski, a p. Zygmunt Kudlaszczyk zaprezentował nowoczesne spawarki.

W trakcie zwiedzania tych warsztatów chłopcy nabrali w końcu cywilnej odwagi i razem z dziewczętami próbowali swych sił przy tokarkach i frezarkach.

Na koniec ósmoklasiści zostali poczęstowani przez uczniów techników i szkół branżowych dwoma rodzajami pierogów…  Aż szkoda było wracać na siódmą lekcję.

Niektórzy pytani w drodze powrotnej uczniowie deklarowali technikum jako szkołę pierwszego wyboru (około 30%). Dobrze więc, że oba zespoły szkół postanowiły promować swoją ofertę już w październiku. To wystarczający czas dla niezdecydowanych. Przede wszystkim jednak nasi ósmoklasiści mogli przekonać się, że choszczeńskie pracownie posiadają nowoczesne wyposażenie, którego nie powstydziłyby się nawet szkoły średnie w miastach wojewódzkich!

Na zakończenie warto dodać, że opiekę nad klasami 8 „a”, 8 „b” i 8”c” sprawowały następujące nauczycielki: p. Joanna Domańska, Beata Jóźwiak, p. Lena Możdżyńska, Agnieszka Paluszewska i p. Elżbieta Wareliś.

Elżbieta Wareliś

Data dodania: 2019-10-17 20:55:31