ANDRZEJKI

Środa w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii.

Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii czy poznać zawód przyszłości. Katalog wróżb był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Data dodania: 2022-11-30 20:02:53
Data edycji: 2022-11-30 20:08:00