22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY Z PAH

22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody.
     Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie zgłosiła się do udziału w akcji Światowy Dzień Wody z PAH. Celem akcji jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:
- dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
- na świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
- jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
- oszczędzanie wody to za mało.
    PAH udostępnił bezpłatne materiały online: scenariusze zajęć, quizy, karty dyskusji do filmów, broszury merytoryczne, gazetkę szkolną, materiały promujące akcję, animację i poradnik akcyjny.
    W dniach 20-24 marca 2023 r. realizowana jest na terenie naszej szkoły jedna z dwóch ścieżek tematycznych do wyboru: Wirtualna Woda, opierająca się na edukacji uczniów klas IV-VIII. Nauczyciel biologii, chemii i przyrody nadzoruje i realizuje przebieg całej akcji. Po przeprowadzonej akcji na podstawie przesłanego sprawozdania szkoła otrzyma podziękowanie za udział w akcji.
    Woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną wodą.
    Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z Internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu. Czy oznacza to, że nic z tym nie możemy zrobić i kryzysy wodne będą się tylko nasilać? Niekoniecznie! Co Ty możesz z tym zrobić?
- Sprawdzaj, gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujesz.
- Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody.
- Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej.
- Głosuj i podpisuj petycje.
- Ogranicz konsumpcję.

Katarzyna Nowakowska

Warto obejrzeć dwa filmy: „Woda nie tylko w kranie” https://youtu.be/AB0RFjndmWU

„Oszczędzanie wody to za mało” https://youtu.be/_yxt_rK0tOc