11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości były niemożliwe. W roku 1944 władze świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania manifestu PKWN. Narodowe święto niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono 21 lutego 1989 roku ustawą Sejmu IX kadencji (w trakcie obrad Okrągłego Stołu). 11 listopada 1918r. to dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.

Nasza szkoła pamięta o tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie klas młodszych zrobili kotyliony i nagrali wiersze patriotyczne. Uczniowie klas starszych pokazali się ze strony plastycznej i stworzyli przepiękne plakaty.

Hymn Polski zaśpiewała Weronika Maksymek z klasy IV b, pieśń patriotyczną Pierwsza Brygada zaśpiewała klasa II a.

Anna Czubala

Agnieszka Paluszewska