BARTOSZ UDOWODNIŁ SWOJĄ WIELKĄ SZACHOWĄ KLASĘ!

BARTOSZ  UDOWODNIŁ  SWOJĄ  WIELKĄ  SZACHOWĄ KLASĘ!

Bartosz Kowalik, nasz absolwent (obecnie uczeń 3 klasy 5 LO w Szczecinie) reprezentujący  klub "Husaria Biesiekierz" zajął bardzo wysokie ósme miejsce na 127 szachistów, na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Akiby Rubinsteina - OPEN D (ELO ,<=  2000) - Polanica Zdrój; 14 - 22. 08.2021r.

Bartek, nasz wieloletni reprezentan "Trójki" oraz reprezentant UKS Skoczek Choszczno to jeden z najlepszych szachistów w historii choszczewńskich szachów i jest blisko zdobycia normy kandydata na mistrza.

Bartek dał się namówić, oczywiście chętnie, do rozmowy ze mną (Grzegorz Winiarski - opiekun szkółki szachowej "Trójki)

Poniżej zamieszczam parafrazę stenogramu:

"Do turnieju w Polanicy Bartek przygotowywałem się długo i włożyłem w przygotowania wiele pracy. Moim celem było uzyskanie rankingu ponad 2200 czyli normy na kandydata na mistrza. W pierwszej partii w sytuacji remisowej zaryzykowałem i niestety przegrałem. W drugiej partii trafiłem na zawodniczkę z niskim rankingiem. Wygrałem łatwo ale szanse na wysoki ranking bardzo zmalały. Do końca turnieju  już nie przegrałem i zająłem 8 miejsce co jest dużym sukcesem. Uzyskałem ranking 2140 i podwyższyłem ranking FIDE o 170 punktów. Grałem i wygrywałem z zawodnikami o wyższych od siebie rankingach, co cieszy, i co najważniejsze, zyskałem pewność siebie i umiejętność gry na wysokim poziomie przez całą partię i bez błędów. Podpatrując grę wielu świetnych zawodników nauczyłem się też nowych wariantów i sposobów gry strategicznej, cierpliwego budowania pozycji. Za zajęcie 8 miejsca otrzymałem nagrodę pieniężną 300 złotych."

Na sukces Bartka zareagował pan Krzysztof Dłużyński pisząc o tym na Facebooku.

Poniżej za zgodą pana Krzysztofa zamieściłem jej treść.

"I stało się tak jak my , kibicujący Bartkowi, chcieliśmy. Bartek Kowalik w bardzo silnej stawce startującej w grupie D - 57. Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju - zajął zaszczytne 8. miejsce ! O skali Jego sukcesu świadczy fakt, że z pozycji startowej (80. na 127 zawodników) "podciągnął się " o...72 miejsca ! Uzyskał ranking PZSzach 2140 (!) i podwyższył ranking ELO aż o 173 punkty.

Każdy sukces ma wielu ojców i przyczyn. Bartek sukces zawdzięcza swojemu talentowi, swojej pracy, charakterowi wojownika, Zawdzięcza go swoim Rodzicom, którzy okazywali mu wielkie wsparcie podczas wielu startów. Zawdzięcza go nauczycielom ze swojej szkoły Trójki, z wspaniałym pedagogiem Grzegorzem Winiarskim na czele, który jako pierwszy rozpoznał jego talent w szkółce szachowej. Swoim Kolegom z klubu oraz tym instruktorom, którzy podszlifowali Jego talent .

Miałem w tym też swój jakiś mały udział, o czym piszę bez fałszywej skromności. Czasami zaglądam w zdjęcia sprzed lat i znalazłem takie wspólne z Bartkiem z 2012 roku, kiedy graliśmy w Choszcznie cykl turniejów tematycznych pod nazwą "Sycylijskie klimaty". W tamtym turnieju - "wariant Scheveningen" w obronie sycylijskiej - zdobył w nagrodę program szachowy Fritz. I chyba mu coś z tamtych lat zostało, bo najchętniej na 1.e4 gra...obronę sycylijską.

Życzmy sobie jak najwięcej takich "perełek" w naszej Akademii. A Bartkowi życzmy jak najszybszego wypełnienia kolejnych norm, tym razem na kandydata na mistrza."

Opiekun szkółki szachowej "Trójki" /-/ Grzegorz Winiarski

Data dodania: 2021-09-01 12:01:41