RÓŻOWA SKRZYNECZKA

Różowa Skrzyneczka

Czym jest Różowa Skrzyneczka? To organizacja społeczna, która walczy w Polsce o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Wspiera wszystkie osoby dotknięte tzw. ubóstwem menstruacyjnym.

W minionym semestrze opiekunki Samorządu Szkolnego zwróciły się do pani Dyrektor z prośbą o możliwość zakupienia do szkoły różowej skrzyneczki. Jest to skrzyneczka wyposażona w podpaski, z których w awaryjnej sytuacji dziewczęta mogą skorzystać w myśl zasady: „Weź, jeśli potrzebujesz, podziel się, jeśli masz nadmiar”. Pani Dyrektor pozytywnie ustosunkowała się do tej prośby i w czasie ferii skrzyneczki do nas dotarły. W toalecie damskiej na parterze w białym budynku zawisła jedna ze skrzyneczek zaś druga zawiśnie w toalecie na parterze w czerwonym budynku.

Tak więc różowa skrzyneczka już jest – i niech służy!

Dane statystyczne, które pochodzą z „Raportu z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation” z lutego 2021 roku. Jak wynika z przeprowadzonych badań:

• 18% badanych kobiet nie może sobie pozwolić na środki higieny intymnej dobrej jakości;
  • Dla 51% nastolatek miesiączka to negatywne doświadczenie. Nastolatki nie są na to  przygotowane (brak rozmowy z mamą spowodowany często niskim poziomem wiedzy i wstydem);
  • 55% dziewczynek i kobiet dostaje okres niespodziewanie i nie jest do tego przygotowana;
  • 21% nastolatek musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higienicznych;
  • 10% kobiet musiało wyjść z pracy z powodu braku środków higienicznych;
  • 39% kobiet z ubogich domów rezygnuje z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków w tym 27% mówi, że taka sytuacja się jej zdarza.

Opiekunowie: Anna Czubala i Joanna Kozanecka

Data dodania: 2022-02-07 17:40:39